ZKL
Ložiská ZKL dodávame do všetkých odborov priemyslu už od roku 1992.
ZKL je najväčší výrobca veľkorozmerových súdkových, špeciálnych a delených ložísk v strednej Európe.
Koncern ZKL vznikol integráciou českého ložiskového priemyslu s viac ako šesťdesiatročnou tradíciou, zaisťujúcou výskum, vývoj, výrobu a predaj ložísk ZKL. Vznik koncernu je datovaný k 1.7.1999.
ZKL je certifikovaný podľa EN ISO 9001:2000, dodávatelia pre automobilový priemysel podľa ISO/TS 16 949:2002.
História koncernu ZKL
Akciová spoločnosť ZKL, a. s. integruje českých ložiskových výrobcov vyrábajúcich ložiská pod ochrannou známkou ZKL. Založená bola v roku 1999 ako čisto česká súkromná spoločnosť integrujúca tri výrobné podniky, a to spoločnosť ZKL Brno, a.s., spoločnosť ZKL Klášterec nad Ohří, a.s. a spoločnosť ZKL Hanušovice, a.s., ďalej potom špecializované spoločnosti ZKL Výskum a vývoj, a.s. a ZKL Bearings CZ, a.s. Výroba každej z týchto spoločností má svoju dlhú históriu, ku ktorej sa hlásime a vychádzajúc z týchto tradícií, zaisťujú výrobné podniky kontinuitu vývoja a výroby odboru valivých ložísk ZKL v Českej republike.
Práve kontinuita vývoja a výroby ložísk ZKL je považovaná za dôležitý faktor, ktorý je zdrojom poznania a skúseností, pozitívnym spôsobom ovplyvňujúcim dynamiku rozvoja firmy v súčasnosti. Z toho dôvodu je vhodné spomenúť niektoré dôležité historické míľniky.
1921
- Boli vyrobené prvé valivé ložiská na území našej republiky v závodoch Fichtl a Sachs v Perštejne nad Ohří. Perštejnská fabrika bola pôvodne postavená ako tkáčovňa. Tú kúpil roku 1911 Dr. Emil Sachs zo Schveinfurtu a dal budovy prestavať pre strojársku výrobu. Prvými výrobkami boli voľnobežky do bicyklov. Vzhľadom na stúpajúcu výrobu v materskom závode vo Schveinfurte, bola v roku 1921 do Perštejna presunutá výroba ložiskových guličiek a o dva roky neskôr sa výrobný sortiment rozšíril o valivé ložiská. Túto výrobu prevzala roku 1930 firma SKF a v jej majetku zostala až do roku 1948, kedy bola továreň v Perštejne nad Ohří odkúpená štátom. Závod v Klášterci nad Ohří bol vybudovaný počas druhej svetovej vojny, v roku 1943, nemeckou firmou SUMAG, na výrobu vojnového materiálu pre letecký priemysel. V rokoch 1945 – 49 sa podnik dostal pod národnú správu a mal značne variabilný výrobný program. Roku 1949 bol začlenený do národného podniku TOS Holoubkov ako pobočný závod zameraný na výrobu sústruhov a rámových okružných píl. Od 1. januára 1952 nasledovalo pridruženie pod ZPS Brno – Líšeň. V tomto roku sa uzavrel program výroby obrábacích strojov a pre veľký nárast potreby ložísk a nedostatok priestoru v perštejnskom závode, bola ložisková výroba preložená do Kláštorca na Ohří. Počnúc rokom 1953 sa tu vyrábajú výhradne ložiská a podnik, ku ktorému bol pripojený závod v Perštejne nad Ohří, dostal názov ZKL, n. p. Klášterec nad Ohří.
1947
- Založenie ložiskového závodu v Brne – Líšni a zahájenie výroby prvých 28 typorozmerov guličkových ložísk.
1948
- Boli vyrobené prvé guličky.
1950 – 64
- Výstavba ložiskových závodov v Českej a Slovenskej republike.
1953
- Založenie Výskumného ústavu pre valivé ložiská v Brne. Neustála potreba nových druhov ložísk a zvyšujúce sa požiadavky na technickú úroveň v oblasti technológie, konštrukcie a kvality, dali podnet na vybudovanie výskumného ústavu ZKL VÚVL, z ktorého sa dnes odčlenil ZKL-Výskum a vývoj, a. s., so sídlom v Brne. Vývoj v osemdesiatych rokoch ovplyvnilo rozhodnutie štátnych orgánov produkciu ložísk špecializovať. V spolupráci s Výskumným ústavom valivých ložísk boli zavedené do výroby nové typové rady a vývoj aj výroba sa zamerali aj na špeciálne ložiská atypických rozmerov pre koľajové vozidlá, stavebné stroje, hutnícky a banský priemysel a na veľkorozmerové ložiská.
1954
- Registrácia ochrannej známky „ZKL“. Ochranná známka je registrovaná v 53 krajinách sveta. Oprávnenie používať známku ZKL majú akciové spoločnosti koncernu ZKL.
1959 – 60
- V závere šesťdesiatych rokov bola v Klášterci zavedená vlastná výroba guličiek. Presunutie výroby z Perštejna a jej rozšírenie zapríčinilo rozsiahlu výstavbu výrobných hál na začiatku sedemdesiatych rokov. Od roku 1965 bol podnik začlenený pod generálne riaditeľstvo ZVL a neskôr pod koncern so sídlom v Považskej Bystrici.
1990
- Po roku 1990 bol koncern zrušený a zo ZKL Klášterec nad Ohří bola vytvorená samostatná akciová spoločnosť, ktorej stopercentným vlastníkom zostal štát. Hospodárske zmeny viedli v rámci brnianskeho Zetoru k oddeleniu ložiskovej výroby od traktorovej a neskôr k zriadeniu samostatného subjektu na výrobu súdkových ložísk - ZKL Brno, a. s. Táto spoločnosť sa v roku 1998 stala väčšinovým vlastníkom ZKL Klášterec nad Ohří, a. s. tiež VTL Hanušovice, dnes ZKL Hanušovice, a. s. Pôvodné továrenské budovy v Hanušoviciach boli postavené ako práčovňa. Strojárenskej výrobe sa tu venujú od roku 1957, kedy sa závod zlúčil s Karosou Vysoké Mýto. O rok neskôr sa firma stala pobočným závodom výrobcu traktorov a ložísk - Zetoru Brno a bola tu spustená výroba traktorových dielov. Výrobný program reprezentovali diskové brzdy, tlmiče výfukov, závesy pre jednonápravový náves a široký sortiment vzduchových a hydraulických rúrok. Na prepad výroby traktorov po roku 1990 reagovala firma zásadnými zmenami vo výrobnom programe.
1993 – 96
- Rozdelenie a privatizácia ložiskových závodov. Po privatizácii v roku 1996 sa vlastníkom sto percent akcií stala Konsolidačná banka Praha, ktorá o dva roky neskôr uzavrela zmluvu o prevode cenných papierov na spoločnosť ZKL Brno. História brnianskej výroby ložísk je o niečo mladšia. Na jej začiatku stálo rozhodnutie o zavedení kompletnej výroby valivých ložísk v bývalom Československu, ktoré padlo v roku 1947. Ešte toho istého roku bola nadviazaná spolupráca novo sa tvoriaceho závodu v rámci Zbrojovky Brno - Líšeň s anglickou firmou Hoffmann. Tým sa vytvorila základňa pre rozvoj výroby ložísk nielen v Brne, ale v celej republike. Napriek problémom, ktoré priniesol politický obrat v roku 1948, bola ešte v tomto roku zaistená produkcia 28 druhov ložísk. K 1.1.1950 bol zriadený nový podnik: Závod presného strojárstva Brno - Líšeň, ku ktorému sa postupne pričlenili pobočné závody v Klášterci nad Ohří, Dolných Mecholupách av Kysuckom Novom Meste. Vo všetkých závodoch vtedajšej ČSR sa v tom čase vyrábalo 155 typov ložísk. Od roku 1953 niesla táto výrobno-hospodárska jednotka názov ZKL, od roku 1976 Zetor. V rokoch 1959-60 prebiehalo zavádzanie výroby kuželíkových ložísk v Prešove, v rokoch 1961-63 bol vybudovaný ložiskový závod v Skalici. Ďalšia časť výroby sa presunula do Blanických strojární Vlašim a výroba kuželíkov do Považských strojární v Považskej Bystrici. V rokoch 1965 - 1980 bola z brnenského závodu delimitovaná výroba ďalších 217 druhov ložísk.
1995
- Nadviazala spoluprácu s automobilovým koncernom VW na dodávky presne tvarovaných rúrok. Po pripojení ku koncernu ZKL bola do Hanušovíc čiastočne presunutá výroba súdkov pre súdkové ložiská vyrábané v ZKL Brno, a. s. Podporu výroby ložísk zabezpečuje od apríla 1999 ZKL Náradie, a. s. v Klášterci nad Ohří. Zameranie tejto akciovej spoločnosti je jednoznačné: konštrukcia a výroba nástrojov a náradia na trieskové obrábanie na špeciálnych strojoch, lisovacie nástroje a nástroje na výrobu komponentov pre automobilový priemysel.
1999
- Založenie konsolidovanej skupiny výrobcov valivých ložísk v Českej republike, koncernu ZKL so sídlom v Brne. Počas deväťdesiatych rokov boli slovenské závody s ložiskovým výrobným programom v rámci rozdelenia republiky od českých výrobcov odtrhnuté a ostatní producenti ložísk v Českej republike väčšinou zmenili výrobný program. Koncernová spoločnosť ZKL, ktorá bola založená k 1. 7. 1999, tak združuje všetkých rozhodujúcich výrobcov ložísk v Českej republike.
2002
- Získanie ocenenia „Zlatá medaila“ pre súdkové ložiská, rad 222, 223 na MSV Brno.
2006
- Je registrovaný v 8 krajinách priemyselný vzor Krabička pre ložiská ZKL.
2006
- Získanie ocenenia „Zlatá medaila“ pre ložiská pre vibračné zariadenia na MSV Brno.
2006
- Získanie ocenenia „Cena veľtrhu“ pre inovované axiálne súdkové ložiská s plechovou klietkou na MSV Nitra
2006 – 08
- Vybudované nové Školiace stredisko ZKL, ktoré sa zameriava najmä na základné a pokročilé technické školenia pre zamestnancov ZKL a rovnako tak pre obchodných partnerov, aby bolo zaistené pravidelné zlepšovanie ich kvalifikácie.
2007
- Bola registrovaná nová ochranná známka „NEW FORCE“ vrátane novej krabičky pre ložiská „NEW FORCE“, teraz sa ochranná známka registruje v ostatných krajinách.
2008
- Začlenenie spoločnosti ZKL Klášterec nad Ohří, a.s. do koncernu ZKL na základe právoplatného rozhodnutia súdu o vrátení podniku ZKL Klášterec nad Ohří do koncernu ZKL.
2009
- Získanie ocenenia „Najlepší výrobok“ pre ložiská ZKL New Force na MSV Brno.
2009
- Získanie ocenenia Výročná cena ACRI – Asociácia českého železničného priemyslu v kategórii „Komponenty“.
V súčasnej dobe je koncern ZKL štruktúrovaný tak, aby mohol efektívne rozvíjať a posilňovať svoju konkurencieschopnosť v porovnaní s poprednými svetovými výrobcami ložísk, tzn. disponuje konštrukčne vývojovou základňou, dostatočnými výrobnými kapacitami, vzdelanými a kvalifikovanými zamestnancami a dynamicky sa rozvíjajúcou predajnou sieťou, ktorá je tvorená sieťou predajných zástupcov menovaných pre každé teritórium, s ohľadom na špecifické podmienky každého národného trhu.